História saunovania

Prvá zmienka o saunovaní siaha hlboko do minulosti, do doby bronzovej. Sauna je pôvodné fínske slovo ktoré označuje miestnosť, ktorá sa po vykúrení používa ako ohrieváreň pri saunovaní. Vnútro sauny je veľmi dobre izolované a obložené drevom, ktoré pôsobí veľmi dobre na psychiku človeka. V saune sú saunové kachle, ktoré zvyčajne vyhrejú miestnosť na teplotu od 60 do 120 °C, ale je možné nájsť sauny kde je teplota až 140 °C. Vo fínskej saune sú na kachliach kamene, na ktoré sa z času na čas nalieva voda, aby vzniknutá para na chvíľu zvýšila vlhkosť vzduchu. Vlhkosť vzduchu je zvyčajne relatívne malá, iba niekoľko desiatok percent. V saunových kachliach sa zvyčajne kúrilo drevom, ale v súčasnej dobe sa hlavne používajú elektrické kachle.

 

Pôsobenie sauny na organizmus

Vplyvom vysokej teploty dochádza predovšetkým k značnému prekrveniu kože, podkožia, svalov. Pri potení sa zrýchľuje tep, po ochladení sa opäť upravuje. Sauna do značnej miery reguluje krvný tlak (osoby s vyššími hodnotami krvného tlaku sa musia saunovať veľmi opatrne). V saune sa zvyšuje aj telesná teplota, ktorá stúpa tak o 1 – 2 °C.

Pravidelným saunovaním dochádza k podpore regenerácie a celkovej relaxácie, posilnenie odolnosti voči stresovej záťaži a posilnenie obranyschopnosti organizmu.

Sauna umožňuje celkový potný kúpeľ v horúcom suchom vzduchu (teplota 60° ­ 100°C, ale s nízkou vlhkosťou 10 až­ 25%). Súčasťou saunovania sú taktiež tzv. parné nárazy (náhle zvýšenie vlhkosti vzduchu, napr. poliatím horúcich kameňov vodou), čím sa zmení odparovanie potu a teplota jadra organizmu sa ďalej zvýši. Neoddeliteľnou súčasťou saunovania je následné ochladenie studenou vodou (omývanie, sprchovanie, ponorný kúpeľ, plávanie).

 

Kedy sa saunovať?1

∙ Po večeri alebo ešte lepšie 2 hodiny po večeri pred spánkom,

∙ Keď sa saunujeme dopoludnia, či poobede, treba si vyhradiť 2-­3 hod. na spánok, či pasívny odpočinok,

∙ Saunovanie je vhodné pred masážou – ako predhriatie,

∙ Keď chceme zabrániť rozličným virózam a ochoreniam z nachladnutia,

∙ Po konzultácii s lekárom pri prepracovaných a pretrénovaných osobách.

Výhody saunovania:

• Telo sa zbavuje odpadových látok

• Saunovanie zabezpečí dobré prekrvenie mozgu, končatín, kože

• Prudkým zahrievaním a následným schladením sa rozširujú a zužujú cievy, čím sa stávajú elastickejšie

• Saunovanie po veľkej námahe telo zbavuje únavy

Saunovanie sa nedoporučuje ľuďom

  • ktorí požili alkohol,
  • s vysokým krvným tlakom,
  • s kožnými a respiračnými chorobami,
  • alergici,
  • so srdcovými ťažkosťami,
  • s nádchou, chrípkou apod.!

Zásady správneho saunovania

1. Vyzlečte sa. V teple je predsa len lepšie byť bez akejkoľvek vrstvy odevu ­ či už z praktických alebo hygienických dôvodov.

2. Osprchujte sa. Očistnou sprchou teplou vodou aj s použitím mydla urobíte dobre nielen svojmu telu, ale predovšetkým prispejete k celkovým hygienickým podmienkam v saune. Po osprchovaní sa doporučuje frotáž uterákom.

3. Do priestorov sauny vám stačí len uterák, osuška alebo plachta, aby ste si mali na čo sadnúť a nespálili si zadok o prehriate drevené dosky. Naviac uterák chráni vás aj ostatných pred infekciou. Ľahnite si alebo sadnite na suchý uterák s dolnými končatinami vystretými v kolenách tak, aby nohy boli vystavené rovnakej teplote ako zbytok tela. Intenzitu tepelnej záťaže modifikujete výškou lavice na ktorej sedíte (teplota vzduchu v saune je typicky rozložená podľa výšky jednotlivých stupňov lavíc ­pri podlahe je najnižšia, cca 40°C, pri strope najvyššia, až 110°C).

4. Vnímajte sa. Ako náhle vstúpite do sauny, mali by ste ukľudniť svoje telo, myšlienky aj ústa. Behom prehrievania sa má mlčať, alebo hovoriť len tlmeným hlasom. ( Hlbšie nádychy vedú k priamemu prúdeniu horúceho vzduchu do pľúc, čím sa rýchlejšie otepľuje vaše telesné jadro.) Tiež sa zbytočne nepohybujte, ak zostanete v kľude, ľahšie odoláte teplu a nebudete zaťažovať organizmus.

5. Dýchajte nosom. Technika dýchania je pre účinok sauny veľmi dôležitá. Vdychujte a vydychujte vzduch nosom a to pozvoľne, nie zhlboka, skôr povrchne. Pokiaľ vás páli nosná sliznica, ovlažte si tvár, zátylok a nos studenou vodou. Nosné dierky si potom môžete prekryť jednou rukou. Zabudnite na dýchanie ústami.

6. Doba zotrvania v saune je asi 10­ 15 min..Pred opustením sauny sa nachvíľu posaďte so spustenými nohami, aby nedošlo ku kolapsu pri prudkom postavení.

7. Ochlaďte sa studenou sprchou alebo v ochladzovacom bazéne. Ušetrite svoj organizmus šoku, preto do bazéniku vstupujte pozvoľne.

8. Oddýchnite si. Najlepšie na lehátku v plachte. Nepoužívajte teplé zábaly, pretože ďalším neú-čelným potením sa porušuje doznievaní účinok. Odpočinok môžete doplniť krátkym zdriemnutím, ktoré vás osvieži. Rovnako ako v priebehu kúry aj na záver doplňte tekutiny (nealkoholické).

Cyklus sa opakuje najviac 3x