História saunovania
Prvá zmienka o saunovaní siaha hlboko do minulosti, do doby bronzovej. Sauna je pôvodné fínske slovo ktoré označuje miestnosť, ktorá sa po vykúrení používa ako ohrieváreň pri saunovaní. Vnútro sauny je veľmi dobre izolované a obložené drevom, ktoré pôsobí veľmi dobre na psychiku človeka. V saune sú saunové kachle, ktoré zvyčajne vyhrejú miestnosť na teplotu od 60 do 120 °C, ale je možné nájsť sauny kde je teplota až 140 °C. Vo fínskej saune sú na kachliach kamene, na ktoré sa z času na čas nalieva voda, aby vzniknutá para na chvíľu zvýšila vlhkosť vzduchu. Vlhkosť vzduchu je zvyčajne relatívne malá, iba niekoľko desiatok percent. V saunových kachliach sa zvyčajne kúrilo drevom, ale v súčasnej dobe sa hlavne používajú elektrické kachle.
Pôsobenie sauny na organizmus
Vplyvom vysokej teploty dochádza predovšetkým k značnému prekrveniu kože, podkožia, svalov. Pri potení sa zrýchľuje tep, po ochladení sa opäť upravuje. Sauna do značnej miery reguluje krvný tlak (osoby s vyššími hodnotami krvného tlaku sa musia saunovať veľmi opatrne). V saune sa zvyšuje aj telesná teplota, ktorá stúpa tak o 1 – 2 °C.
Pravidelným saunovaním dochádza k podpore regenerácie a celkovej relaxácie, posilnenie odolnosti voči stresovej záťaži a posilnenie obranyschopnosti organizmu.
Sauna umožňuje celkový potný kúpeľ v horúcom suchom vzduchu (teplota 60° 100°C, ale s nízkou vlhkosťou 10 až 25%). Súčasťou saunovania sú taktiež tzv. parné nárazy (náhle zvýšenie vlhkosti vzduchu, napr. poliatím horúcich kameňov vodou), čím sa zmení odparovanie potu a teplota jadra organizmu sa ďalej zvýši. Neoddeliteľnou súčasťou saunovania je následné ochladenie studenou vodou (omývanie, sprchovanie, ponorný kúpeľ, plávanie).
Kedy sa saunovať?
∙ Po večeri alebo ešte lepšie 2 hodiny po večeri pred spánkom,
∙ Keď sa saunujeme dopoludnia, či poobede, treba si vyhradiť 2-3 hod. na spánok, či pasívny odpočinok,
∙ Saunovanie je vhodné pred masážou – ako predhriatie,
∙ Keď chceme zabrániť rozličným virózam a ochoreniam z nachladnutia,
∙ Po konzultácii s lekárom pri prepracovaných a pretrénovaných osobách.
Výhody saunovania:
• Telo sa zbavuje odpadových látok
• Saunovanie zabezpečí dobré prekrvenie mozgu, končatín, kože
• Prudkým zahrievaním a následným schladením sa rozširujú a zužujú cievy, čím sa stávajú elastickejšie
• Saunovanie po veľkej námahe telo zbavuje únavy