ČO JE TO SPEEDFITNESS

Nový druh cvičenia – tréningového programu, ktorý je založený na využívaní metódy EMS (electric muscle stimulation, resp. electromyostimulation) s použitím špičkových zariadení zn. miha bodytec (Made in Germany).

Tréningová metóda, resp. druh tréningu nesie príznačné označenie (obchodný názov) speedfitness práve pre rýchle dosahovanie výsledkov. Ide o efektívny spôsob tréningov zameraných na tvarovanie postavy, odstránenie telesného tuku, budovanie svalovej hmoty, spevnenia tela, ale aj odstranie bolestí chrbta, atrofie svalstva, či problémov s inkontinenciou.

Tréningová metóda sa veľmi úspešne uplatňuje i v rámci rehabilitácie a to vrátane rehabilitácie popôrodnej.

Výraznou prednosťou tréningovej metódy je skutočnosť, že pri nej nedochádza k zaťažovaniu pasívnych štruktúr pohybových orgánov (kĺby, šľachy, chrbtica).

Ide o klinicky overenú, bezpečnú, veľmi efektívnu metódu bez vedľajších účinkov. Tréningy na zariadeniach miha bodytec pracujúce s metódou EMS sú úspešne uplatňované vo vrcholom i rekreačnom športe, v rehabilitácii a sú vhodné pre každého, komu záleží na svojom zdraví a postave, pričom vek nie je obmedzujúcim faktorom.

 

Pre koho je určený speedfitness?

 

Ľudia trpiaci bolesťami chrbta a krížov

EMS metóda účinne pôsobí na posilnenie hlbokého chrbtového a krížového svalstva a vytvára tak základ pre odstránenie bolesti a správne držanie tela;

 

Ženy v každom i zrelom veku

EMS metóda účinne pôsobí na partie tela, kde klasické cviky pomáhajú veľmi pomaly (zadok, stehná, pás, brucho).

Veľmi účinne pôsobí na prevenciu a odstraňovanie celulitídy (tzv. pomarančovej kože). Požívaná metóda jednak spevní svalstvo, odstráni tukové vankúšiky a súčasne napína pokožku, prekrvuje ju, robí ju pružnejšou a dodáva jej vitálny vzhľad;

 

Rehabilitácia pri pooperačných stavoch, ľudia s atrofiou (ochabnutím) svalstva

EMS metóda predstavuje výbornú pomoc v rámci rehabilitácie, zvlášť: pri stavoch po operáciách zlomenín končatín, po operáciách kĺbov. Napomáha tiež k skráteniu rekonvalescencie a rýchlemu dosiahnutiu pohybového komfortu.

Metóda je preukázateľne účinná i v rámci popôrodnej rehabilitácie, pri posilnení svalstva zodpovedného za udržanie moču (inkontinencia). Metóda je tiež nápomocná pri eliminácii problémov s motorikou (na odporúčanie neurológa).

 

Športovci, amatérski i vrcholoví

EMS metóda účinne pôsobí ako efektívny spôsob pre dosiahnutie rýchleho a šetrného nabratia svalovej hmoty a sily a to i v rámci rehabilitácie po operáciách, či zraneniach. Metóda má pozitívny vplyv na skrátenie doby vrátenia sa do riadneho tréningového cyklu po zranení, resp. tiež prispieva k zvyšovaniu výkonu. V kombinácii s klasickými silovými cvičeniami, či tréningami ide o veľmi vhodnú doplnkovú tréningovú metódu pre bežne rozšírené športy (futbal, hokej, volejbal) ako aj pre športy vyžadujúce rýchlu silu, výbušnosť, dynamiku (golf, atletika, karate a pod.).

Metóda je vhodná pre svoje výnimočné účinky pre športy, ktoré pri dlhodobej záťaži spôsobujú svalovú nerovnováhu (šerm, tenis);

 

Prevencia pre tých, ktorí sa rozhodli začať s cvičením v posilňovniach

EMS metóda je výbornou prípravou pre cvičenie v klasických posilňovniach. Metóda efektívne napomáha vybudovať potrebnú svalovú hmotu, zvlášť posilniť i hlboké vnútorné svalstvo chrbtice.

Takto predstavuje prevenciu pred bolesťami a zranením pri klasických silových cvičeniach (natiahnutie svalu, roztrhnutie šľachy, bolesti chrbta, vysunutnie medzistavcovej platničky);

EMS metóda nie je vhodná v nasledovných prípadoch:

Absolútne kontraindikácie:

(EMS metóda sa nemôže v žiadnej forme aplikovať v prípade výskytu niektorej z nižšie uvedených absolútnych kontraindikácií.)

Vysoké štádium vápenatenia ciev, narušenie arteriálneho krvného obehu

Hemofília (krvácanie, sklon k intenzívnemu krvácaniu)

Diabetes mellitus (cukrovka)

Infekčné ochorenia s horúčkou, akútne bakteriálne alebo vírusové procesy

Zmeny pokožky

Tehotenstvo

Obdobie laktácie

Používanie kardiostimulátora

Ťažké neurologické ochorenia , skleróza multiplex

Tuberkulóza

Nádorové ochorenie (tumor)

Relatívne kontraindikácie:

(EMS metódu nemožno aplikovať v prípade výskytu niektorej z nižšie uvedených relatívnych kontraindikácií len v dotknutej oblasti tela. Tréning ostatných častí tela je možný.)

Akútny zápal kĺbov

Akútna neuralgia

Lymfedém (lymfatický opuch)

Kovové implantáty

Otvorené poranenia kože, ekzém

Progresívna svalová dystrofia

Menštruácia

Silné čerstvé opálenie, popáleniny

Brušný pruh

Trombóza, tromboflebitída­ sklon k trombóze

Varixy (kŕčové žily)